Барај
Генерични селектори
Само точни натпревари
Барај во наслов
Барај во содржина
Избирачи за тип на објава

Или побарајте ги преку нашите категории.

Дали штотуку ја започнавте кето диетата и не знаете од каде да започнете?

Започнете со овие видеа:

 • Што е кето диета или кетогена диета?
 • 9 основни совети како да започнете со кето диета.

Можете да ја проширите содржината на овие видеа со нашите написи:

Додадени најнови написи

Додадени се најнови рецепти

Последно додадена храна

тотално кето
Дали Серано шунка е кето?

Одговор: Веројатно се прашувате дали шунката Серано е кето, нели? Па да, тоа е! Спасете се од маката да истражувате со часови. Серано шунка…

тоа не е кето
Дали Кето е стрелецот?

Одговор: Arrowroot воопшто не е кето поради високото ниво на јаглехидрати. Стрелката или стрелката е извлечена од тропско растение наречено Maranta Arundinacea. Ова растение првично се наоѓа во…

тоа не е кето
Дали е кето тапиока?

Одговор: Тапиоката не е ништо кето. Бидејќи има многу висока содржина на јаглени хидрати. Толку висока, дури и мала порција може да ве исфрли од кетоза. На…

тоа не е кето
Дали е Кето Ла Јука?

Одговор: Маниоката не е кето пријателска. За жал, има премногу јаглехидрати. Како и повеќето зеленчуци кои растат под земја. Маниоката треба да се избегнува на кето…

тоа е сосема кето
Дали кокосот е кето?

Одговор: Содржејќи околу 2,8 g јаглехидрати по среден кокос, кокосот е овошје во кое можете да уживате на кето без да претерувате…

тоа не е кето
Дали кокосовиот шеќер е кето?

Одговор: Кокосовиот шеќер или шеќерот од кокос од палми многумина го оценуваат како поздрав шеќер. Но, тоа не е ништо кето бидејќи содржи…

тотално кето
Дали тагатозата засладувач е кето?

Одговор: Да. Тагатозата е засладувач со гликемиски индекс од 0 кој не го зголемува нивото на шеќер во крвта што го прави компатибилен со кето. Тагатозата ...

тотално кето
Дали куркумата е кето?

Одговор: Куркумата се здоби со голема популарност во светот на кето, и тоа со добра причина! И покрај тоа што имаат некои јаглени хидрати, тие доаѓаат со…

тоа не е кето
Дали маслото од кикиритки е кето?

Одговор: Не. Маслото од кикиритки воопшто не е кето. Тоа е преработена маст која може да биде многу штетна за вашето здравје. Но, за среќа, има и други алтернативи…

тотално кето
Дали е акаи кето?

Одговор: Акаи е вид на бобинки што се одгледува главно во Бразил. И покрај тоа што имаат јаглехидрати, речиси сите се растителни влакна, па ...

тоа е сосема кето
Дали Keto The Good Dee's Cookie Mix?

Одговор: Good Dee's Cookie Mix има некои јаглени хидрати, но можете да го користите умерено додека сте на вашата кетогена диета или како дел од ...

Што е „е ова кето“ и зошто?

По завршувањето на студиите во човечка исхрана и диететика на Универзитетот Комплутенсе во Мадрид во 2014 година, Се заинтересирав за темата за различни видови нестандардна исхрана. Да ги именува на кој било начин. Но, мојот интерес за диета кето Почна околу 2016 година. Како кога почнуваш со било што, имав море од прашања. Затоа морав да одам да барам одговори. Тие доаѓаа малку по малку и од континуираното читање на информации (научни студии, специјализирани книги и сл.) и од самата практика.

По некое време држејќи го во пракса со некои резултати кои ми изгледаа неверојатни, сфатив дека замената на одредени видови храна (особено засладувачите) ме натера да имам прилично висок внес на некои адитиви, како и силен сет на нови производи кои започнаа да се појави за оние луѓе кои почнаа да носат среќа кето диета. Пазарот се движи брзо. Но, додека ги проучував овие замени или специфична храна, сфатив дека не сите се толку кето како што се тврди, или дека има научни студии кои покажаа дека некои од нив треба да се консумираат умерено. 

Затоа решив да одам да ги собирам за моја лична употреба. Како што растеше мојата база на податоци, сфатив дека тоа е навистина валидна и корисна информација за многу луѓе. И на овој начин се раѓа esketoesto.com. Со единствена цел да имате добри информации за да можете следете ја кето диетата на здрав и ефикасен начин.

Што е кетогена диета?

Оваа диета потекнува од 1920-тите како начин за лекување на детската епилепсија, и поради нејзината изненадувачка стапка на успех: луѓето кои јадат кето диета доживуваат помеѓу 30% и 40% помалку напади, и денес се користи на ова поле.

Но, што е со неговата употреба за здравата популација воопшто која сака само да изгуби малку тежина во исто време со водење поздрав живот? Ќе ја анализираме оваа диета со ултра ниски јаглени хидрати и многу маснотии малку по малку.

Кето диетата е многу богата со масти (околу 80% од вкупните калории), многу ниска со јаглени хидрати (помалку од 5% од вашите калории) и умерена со протеини (обично 15-20% од вашите калории). Ова е огромно драстично отстапување од општо препорачаната дистрибуција на макронутриенти од: 20% до 35% протеини, 45% до 65% јаглени хидрати и 10% до 35% масти.

Најважната компонента на кето диетата е нормален, природен процес наречен кетоза. Нормално, телата работат многу добро на гликозата. Гликозата се произведува кога телото ги разградува јаглехидратите. Тоа е едноставен процес и затоа е префериран начин на производство на енергија на телото.

Кога ги намалувате јаглехидратите или едноставно не сте јаделе долго време, телото гледа на други извори на енергија за да ја пополни празнината. Мастите обично се тој извор. Кога шеќерот во крвта се намалува поради нискиот внес на јаглени хидрати, клетките ослободуваат маснотии и го преплавуваат црниот дроб. Црниот дроб ги претвора мастите во кетонски тела, кои се користат како втора опција за енергија.

Кои се потенцијалните придобивки од кето диетата?

Чипотл-чедар печено авокадо половини

Кето диетата можеби не е лесна, но научните истражувања покажуваат дека таа има придобивки што не се користат во третманот на епилепсија, бидејќи се чини дека кето диетата е поврзана со подобрувања во третманите на:

 • Алцхајмерова болест: Науката сугерира дека пациентите со Алцхајмерова болест кои следат кетогена диета имаат значително подобрување во когнитивната функција. Се верува дека ова има некаква врска со подобрувањето на митохондријалната функција преку обезбедување на мозокот со ново гориво.
 • Паркинсонова болест: Една од клучните карактеристики на Паркинсоновата болест е абнормалната акумулација на протеин познат како алфа-синуклеин. Истражувањето финансирано од Фондацијата Мајкл Џеј Фокс истражи дали кетогената диета го стимулира разградувањето на овие протеини, намалувајќи ја количината на алфа-синуклеин во мозокот.
 • Мултиплекс склероза: во мала студија од 2016 година, пациентите со мултиплекс склероза (МС) биле на кето диета. По шест месеци, тие пријавиле подобрен квалитет на живот, како и подобрување на физичкото и менталното здравје. Но, се разбира, пред лекарите и истражувачите да најдат врска помеѓу кето и мултиплекс склероза, потребни се поголеми примероци и поопсежни истражувања. Сепак, прелиминарните резултати се возбудливи.
 • Дијабетес тип 2: За овој тип на болест, се разбира, намалувањето на јаглехидратите до нивниот минимален израз е норма. Што го направи многу интересен приказ на долгорочните ефекти од придржувањето кон кето диетата. Иако досегашното истражување е направено на многу мали примероци, доказите сугерираат дека диетата со ултра ниски јаглени хидрати (како што е кето диетата) може да помогне во намалувањето на A1C и да ја подобри чувствителноста на инсулин до 75%. Всушност, ревизија од 2017 година откриле дека кето диетата е поврзана со подобра контрола на гликозата и намалување на употребата на лекови. Според тоа, авторите предупредија дека не е јасно дали резултатите се должат на губење на тежината или на повисоки нивоа на кетони.
 • Рак: Раните експериментални истражувања сугерираат дека кето диетата може да има антитуморни ефекти, веројатно затоа што го намалува вкупниот внес на калории (и циркулирачката гликоза) за раст на туморот. Во ревизија од 2014 година Од истражување на животни, беше откриено дека кетогената диета добро функционира за да се намали раст на туморот, рак на дебелото црево, рак на желудник y рак на мозокот. Потребни се повеќе човечки истражувања со поголеми примероци, но тоа дефинитивно е многу добра почетна точка.

Видови кето диети

4216347.jpg

Како што беше дискутирано претходно, постојат варијабилности во количеството на масти, протеини и јаглехидрати во кето диетата. Ова резултира со различни типови на кето диети или поточно различни начини за справување. Меѓу нив обично наоѓаме:

 • Стандардна кето диета (DCE): Ова е најтипичниот модел на кето диета и се заснова на многу висока маснотија, умерена потрошувачка на протеини. Нормално содржи: 75% масти, 20% протеини и 5% јаглени хидрати.
 • Висока протеинска кето диета: Слична на стандардната диета, но вклучува повеќе протеини. 60% масти, 35% протеини и 5% јаглени хидрати.
 • Циклична кето диета (DCC): Ова е план кој вклучува периоди со поголем внес на јаглени хидрати, на пример, делење на неделата на 5 последователни кето дена, а останатите 2 со јаглени хидрати.
 • Прилагодена кетогена диета (DCA): Ви овозможува да додавате јаглехидрати во деновите кога одите на тренинг.

Иако реалноста е дека само стандардните кето и високо протеински диети имаат опсежни студии. Затоа, цикличните и адаптираните верзии се сметаат за напредни методи и се користат повеќе од спортистите.

Во овој напис и воопшто на интернет, за да се олесни адаптацијата, работам со DCE (стандардна кето диета).

Дали навистина можам да изгубам тежина релативно брзо со кето диета?

Бев дебело дете. Сигурно во адолесценција слабееш кога се истегнуваш, ми рекоа. Последица? Бев дебел тинејџер. Ова влијаеше на многу аспекти од мојот живот. Почнав сама да губам килограми кога имав 17 години. Ова ме наведе да ја проучувам човечката исхрана и диететика. Уште во втората година од мојата диплома, јас веќе бев човек со нормално и здраво тело. И ова имаше навистина многу позитивно влијание врз мојот живот на личен и професионален план. Кој би поверувал на дебел диететичар?

Значи, одговорот е убедливо да. Ако можете да изгубите тежина на кето диета. Не зборувам за некоја ултра чудесна работа или за некоја глупост. Истражувањата покажуваат дека губите тежина и повеќе, губите побрзо отколку со стандардна диета со високи нивоа или "нормално„Од јаглехидратите веќе се дел и ги намалува ризик факторите на некои болести.

Уште повеќе, губите тежина без да морате да го поминувате цел ден броејќи калории или на исцрпен начин да следите колку јадете.

Истражувањата покажуваат дека луѓето кои следат кето диета губат приближно 2.2 до 3 пати повеќе килограми од оние кои едноставно ги намалуваат калориите и мастите. И иако може да изгледа спротивно, нивото на триглицериди и HDL холестерол исто така покажуваат подобрување.

Дополнително, кето диетата, со оглед на зголемувањето на потрошувачката на протеини и намалувањето на шеќерите, обезбедува други придобивки (надвор од губење на тежината), како што е подобрена чувствителност на инсулин.

Која храна треба да ја избегнувам?

Во основа оние со многу високи нивоа на јаглени хидрати. На пример:

 • Храна и безалкохолни пијалоци со висока содржина на шеќер: безалкохолни пијалоци, сокови, смути, слатки, сладоледи итн.
 • Житарици, повеќето брашна и деривати: тестенини, ориз, житарки итн.
 • овошје: Сите овошја со исклучок на повеќето бобинки, како на пр јагоди, капини, гуава, сливи, малини, Итн
 • Грав или мешунки: грав, леќа, наут, грашок итн.
 • Зеленчук од корен и клубен: слатки компири, моркови, компири итн.
 • Диетални или производи со малку маснотии: бидете исклучително внимателни со нив. Тие се обично ултра-обработени и многу богати со јаглехидрати.
 • Зачини или сосови: Треба да ги погледнете и со лупа. Бидејќи многу од нив имаат многу високи дози на шеќер и заситени масти.
 • Заситени масти: Иако кето диетата се заснова на внес на масти, неопходно е да се ограничат многу типичните заситени масти во рафинираните масла или мајонезот.
 • Алкохол: неговата содржина на шеќер е навистина многу висока. Затоа, препорачливо е целосно да се елиминира преку кето диетата.

Диетална храна без шеќери: И овде треба да бидете многу внимателни. Бидејќи не сите засладувачи се погодни за кето диетата. Така овде ги анализирав најчестите засладувачи. Ви овозможува да знаете кои од нив можете да ги јадете без да се откажете од диетата.

Каква храна можете да јадете на кето диетата?

Кето диетата главно се состои од:

 • Месо: црвено, стекови, шунка од серано, сланина, мисирка, пилешко, месо од хамбургер итн.
 • Масни риби: Лосос, туна, пастрмка, скуша итн.
 • Јајца.
 • Путер
 • Сирења: Не се примарно преработени како чедар, моцарела, козјо сирење, сино.
 • Јаткасти плодови и јаткасти плодови од типот на семиња: бадеми, ореви од сите видови, семки од тиква, семки од чиа итн.
 • Непреработени масла: екстра девствено маслиново, кокосово и масло од авокадо.
 • Авокадо: или цело или гуакамоле направено сами. Ако го купите, ќе треба да проверите да не има ништо додадено.
 • Зелен зеленчук кој има тенденција да содржи ниски нивоа на јаглени хидрати, а исто така и домати, кромид и пиперки, итн.
 • Типични зачини: сол, бибер, билки, итн.

Јадење надвор без прескокнување на кето диетата

За разлика од другите видови диети, на кето диетата, оброците надвор од домот не се претерано комплицирани. Практично во сите ресторани можете да уживате во тотално кето-пријателски опции како месо и риба. Можете да нарачате добар рибеј или риба со висока содржина на масти како лосос. Ако месото е придружено со компири, можете без проблем да побарате тие да се заменат со малку зеленчук.

Оброците со јајца се исто така добро решение како омлет или јајца со сланина. 

Друго многу едноставно јадење би биле хамбургерите. Само треба да го отстраните лебот и можете да го подобрите со додавање како дополнително авокадо, сирење од сланина и јајца.

Во типични ресторани како Мексиканец нема да имате никаков проблем. Можете да нарачате какво било месо и да додадете добра количина сирење, гвакамола и салса или павлака.

Во однос на тоа како би било да се напиете пијачка во кафеана со некои колеги, нема да имате проблем ниту вие. А кока-кола 0или Диетална Кока Кола како и сите други нестеа без сода или шеќер се целосно кето. Можете да пиете и кафе без проблем.

Со сето ова, можете да видите дека резултатите не се толку драматични како кај другите диети. Не мора да се чувствувате виновни кога јадете надвор, бидејќи тоа е со целосна сигурност, можете да најдете навистина пријатни опции со вашата кето диета.

Несакани ефекти од кето диетата и што да направите за да ги минимизирате

Како и кај повеќето диети, може да почувствувате некои несакани ефекти рано кога ќе ја започнете кето диетата. Ова е сосема нормално. Вашето тело е навикнато да работи на одреден начин и вие тоа го менувате. Не смееш да се плашиш. Кето диетата е сосема безбедна за луѓето со добро здравје.

Некои ги нарекуваат овие несакани ефекти: кето грип

Овој таканаречен кето грип обично предизвикува пад на нивото на енергија, чувство на размислување со мала јасност, зголемен глад, дигестивни нарушувања и намалени перформанси во спортот. Како што можеш да видиш, кето грипот не се разликува многу од сензацијата што ја доживувате кога започнувате некоја диета. Овие несакани ефекти траат неколку дена и на крајот исчезнуваат.

За да се ублажат овие ефекти, интересна идеја е да се одржува стандардна диета првата недела, но значително да се намали количината на јаглехидрати. На овој начин, вашето тело може постепено да се прилагоди на согорувањето на мастите пред целосно да се откаже од внесот на јаглени хидрати.

Кето диетата, исто така, значително ја менува водата и минералите во вашето тело. Така, можете да додадете малку дополнителна сол во вашите оброци или да земате минерални суплементи ако сакате. Внесувањето од 3.000 до 4.000 mg натриум, 1.000 mg калиум и 300 mg магнезиум дневно во голема мера ги минимизира несаканите ефекти за време на периодот на адаптација.

Важно е, особено на почетокот, да јадете додека не се чувствувате целосно сити. Без ограничување на калориите. Кето диетата предизвикува губење на тежината без намерна контрола или ограничување на калориите. Но, ако сакате да ги контролирате за да имаат побрзи ефекти, барем обидете се да не гладувате на почетокот. Тоа ќе ви помогне поефикасно да го одржувате.

Дали кетогената диета е добра идеја за мене?

Како и кај сите диети, има луѓе на кои кето диетата нема да им одговара. Кетогената диета е многу добра за луѓе со прекумерна тежина, дијабетичари или кои сакаат да го подобрат своето метаболичко здравје и воопшто.. Но, не е многу погоден за спортисти или луѓе кои сакаат да добијат многу мускули или тежина.

Освен тоа, како и со секоја диета, ќе функционира ако ја сфатите сериозно и сте доследни. А резултатите ќе бидат среднорочни. Одењето на диета е трка на долги патеки. Мора да го земете лесно. Помислете дека сигурно, долго време сте без вашата соодветна тежина. Нема смисла (а исто така не е здраво) да сакате да го изгубите сето тоа за 15 дена. 

И покрај тоа, и штом ќе се размисли за сето горенаведено, малку работи се толку докажани во исхраната колку што е ефективноста кога станува збор за губење на тежината и здравствените придобивки што доаѓаат со кето диетата.

Често поставувани прашања

Оваа диета ја препорачувам многу години. И како и со сите нешта, има некои распространети сомнежи и при стартување и за време на развојот што ќе се обидам да ги расчистам.

Дали ќе изгубам мускули?

Како и кај сите диети, можно е намалување на мускулната маса. Но, имајќи предвид дека обемот на внесен протеин е поголем отколку во нормалните диети и дека има високо ниво на кетони, оваа можна загуба е многу помала и не би била значајна дури и ако се прават некои тегови.

Може ли да работам со моите мускули на кето диета?

Да, но ако вашата намера е да добиете волумен, кето диетата е помалку ефикасна за ова отколку умерената диета со јаглени хидрати.

Дали повторно ќе можам да јадам јаглехидрати?

Секако. Но, исклучително е важно драматично да ги намалите јаглехидратите. Тоа е навистина основата на диетата и треба да ги внесувате минимално барем првите 2 или 3 месеци. По тој период, можете да јадете јаглехидрати во посебни прилики, но веднаш потоа ќе мора да се вратите на минимално ниво.

Колку протеини можам да јадам?

Протеините треба да се консумираат во умерени количини. Високиот внес може да предизвика скокови на инсулин и да ги намали кетоните. Максималната препорачана граница е 35% од вкупните калории.

Постојано се чувствувам уморен или уморен

Сигурно држете диета на погрешен начин или можеби вашето тело не ги користи мастите и кетоните на вистински начин. Намалете го внесот на јаглени хидрати и продолжете со советите што ги дадов претходно. Можете исто така да земате TMC додатоци или кетони за да му помогнете на вашето тело.

Дали е вистина дека кетозата е многу опасна?

Воопшто не. Има луѓе кои го мешаат концептот на кетоза со концептот на кетоацидоза. Кетозата е природен процес во телото, додека кетоацидозата се јавува во случаи на тотално неконтролиран дијабетес.

Кетоацидозата е опасна, но кетозата што се јавува за време на кетогената диета е нормална и сосема здрава.

Што да правам ако имам тешко варење и/или запек?

Овој несакан ефект може да се појави по 3 или 4 недели. Ако тоа опстојува, обидете се да јадете зеленчук богат со влакна. Можете исто така да користите додатоци на магнезиум за ублажување на запек.

Мојата урина има овошен мирис

Не се грижи. Ова едноставно се должи на елиминацијата на производите генерирани за време на кетоза.

Што можам да направам ако имам лош здив?

Обидете се да пиете многу природна вода со вкус на овошје или да џвакате гуми за џвакање без шеќер.

Дали треба одвреме-навреме да полнам јаглехидрати?

Не е неопходно, но може да биде корисно да се внесе некој ден со повеќе калории од вообичаеното.

Сопственикот на овој портал, esketoesto.com, учествува во Програмата за партнерство на ЕУ на Амазон и влегува преку поврзани купувања. Односно, ако одлучите да купите која било ставка на Амазон преку нашите врски, не ве чини ништо, но Амазон ќе ни даде провизија што ќе ни помогне да ја финансираме мрежата. Сите врски за купување вклучени во оваа веб-локација, кои го користат сегментот / купи /, се насочени кон веб-страницата Amazon.com. Логото и брендот на Амазон се сопственост на Амазон и неговите соработници.